Lazer kesim makinesi; cam tüp veya metal tüp içerisindeki lazer kaynağına elektrik vererek ışın halini almasını sağlayan, oluşan ışını ayna ve merceklerle istenilen alana taşıyıp bu alandaki meteryalin (metal, ahşap,pleksi,cam vb.) istenilen ölçü de kesim, kazıma veya yakılması işlemini yapan makinedir.

Lazer kesim makinesi başlıca beş bölümden oluşur.

  • Lazer Kaynağı
  • Makine Gövdesi
  • Hareketli Motorlar
  • Soğutma, Güç Kaynağı ve Vakum Motoru
  • Kontrol Kartı

Lazer kesim makinelerinde lazer kaynağı metal tüp veya cam tüp şeklinde olabilir.Cam tüp lazer kaynağı olan lazer kesim makineleri, ahşap, deri, kumaş,pleksi gibi malzemelerin kesiminde kullanılır.Metal tüp lazer kaynağı olan makinelerde ise metal malzemelerde kesilebilir.

Lazer kesim makinelerinde makine gövdesi ebatları açısından değişiklik göstermektedir.Evtipi lazer kesim makinesi, Mini lazer kesim makinesi, orta büyüklükte lazer kesim makinesi ve büyük ebatlı lazer kesim makineleri mevcuttur.

Lazer kesim makinelerinde makinenin boyutu ve hız isteğine göre step motor ve servo motorlar kullanılmaktadır.Bu motorlar bilgisayardan makineye gönderilen çizimin malzemeye işlenmesi sırasında lazer başlığını istenilen bölgeye götürülme işlemini  sağlamaktadır.

Lazer kaynağındaki suyun soğutulması, malzemeden çıkan duman ve kokunun vakumlanması için çeşitli motorlar kullanılmaktadır.

Lazer kesim makinesinde en önemli parçalardan biri kontrol kartıdır.

Lazer kesim makinesi, kalıp maliyeti olmadan iş yaptığı için, kusursuz iş yaptığı için, yerine göre hızlı iş yapabildiği için bir çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.